Kolači
comment 1

Bread pudding ili jednostavno puding od kruha

Istina, nije riječ o pravom pudingu ali je izvrsna zamjena za jednostavni, ukusni i brzi desert, naravno i desert na kojeg mnogo ljudi baš i nije naviklo jer se kod nas toliko i ne sprema.
Često na internetu znam listati i čitati raznorazne kulinarske stranice i blogove (a tko ih od nas ne čita?) ne samo u potrazi za nekom inspiracijom nego jednostavno što u tome uživam. Isto tako gledam i pratim na Youtube-u razne strane kulinarske emisije i natjecanja, a također se tu nađe i koji zanimljvi homemade kućni kulinarski video uradak.
Amerikanci, pa kakvi god oni bili nekad zbilja znaju toliko dugo i opširno opisivati i objašnjavati određeni recept da boli glava, u najmanju ruku izmišlja se topla voda, ali bez obzira na to stvarno se nože pronaći dosta zanimljivog i poućnog sadržaja.

U nekakvom tom stilu mog „švrljanja“ internetom i razgledavanja recepata naišao sam i na istoimeni Bread Pudding, stranci su naprosto ludi za njim, ali meni to dođe kao odlična ideja (među mnogima) kako iskoristiti preostali kruh ili peciva, sve zavisi kako se u čijoj kuhinji nađe.

Doduše kod nas se baš u rijetkim situacijama i nađe kruha koji je ostao od prije dan – dva jer kruh koji se ne pojede danas može se bez problema sutradan zagrijati u pećnici i dobije se savršeno mekani i hrskavi kruh na kojem se ni ne primjeti da je od prethodnog dana, sa pecivima je druga priča, njih rijetko kad ostaje. No, da se vratimo na puding od kruha.

Nije mi dugo trebalo da se odvažim na pripremu istog, brz ikakvih striktnih mjera sastojaka i sa kombiniranjem okusa prema vlastitom nahođenju jer gledajući na Youtube-u izmišljanje „tople vode“ došao sam samo do jednog zaključka, a to je da se u ovom receptu može koristiti bilo koji kruh, naravno bez kore, ali tko voli ne smeta ili bilo koje mliječno pecivo, pletenica, kajzerica, kroasani i sl. Isto tako i arome, začini dodaci, sve po vlastitoj želji, od korice limuna ili naranče, ruma, vanilije, cimeta, kardamoma (sa ovim dodatkom radim sljedeći puta), muškatnim oraščićem (tako sam vidio,ali meni oraščić sam u ovom baš i ne „šmeka“) ili jednostavno dodati malo (to mi je palo na pamet) mješavine začina za medenjake … Zanimljiva mi je ideja došla da probam iskombinirati novi okus ali radeći sa kroasanima (u pekarnicama imaju „iza kulisa“ već pečene kroasane bez nadjeva).

No dobro, dalo bi se tu pričati i stvarati raznorazne kombinacije, ali ova moja je bila  u neku ruku klasična, osim što je kruh bio tamni i bez kore uz dodatak cimeta, grožđica i limunove korice (a što kažete na kombinaciju kroasana sa čokoladom, narančine korice i soka uz nekoliko kapi ruma i uz smanjenu količinu šeera u jajima i mlijeku?).

Još jedna stvar koju sam također primjetio u vezi ovog recepta, a i samog glavnog sastojka – kruha, a ujedno to meni i nije nešto pretjerano bitno, ukoliko je kruh svjež (premda se preporuča da bude stariji i suh da bolje upije dio tekućine i tra la la la…) jednako će upiti tekućinu samo što će možda biti više „kremastiji“ iznutra.

Pogledate li malo nekoliko različitih video clipova ovog deserta primjetit ćete da u nekim recetima ide i maslac kojim se preljeva kruh, vjerujte, probao sam i meni je maslac ovdje potpuno nepotreban jer tijekom pečenja masnoća ispliva na površinu, jedino što ja volim je sa malo, ali zbilja malo maslaca premazati iznutra keramičke posudice u kojima pečem puding i to je sve.

 
Sastojci
  • 200 – 300 g starijeg kruha, peciva, kroasana i sl.
  • 250 ml mlijeka
  • 50 g šećera
  • 1 paketić vanilin šećera
  • 2 jaja
  • prstohvat soli
  • malo naribane limunove korice
  • malo suhih grožđica
  • ¼ žličice cimeta
  • nekoliko kapi ruma (po želji)
Priprema
  1. Kruh narezati ili natrgati na komadiće veličine zalogaja, po želji odstraniti koricu dok je peciva dovoljno natrgati onakva kakva jesu.
  2. U većoj posudi za miješanje umutiti jaja sa šećerom, soli, vanilin šećerom, (može poslužiti i 1 žlica ekstrakta vanilije) cimetom i limunovom koricom. Uliti mlijeko i sve dobro promiješati. Dodati grožđice i narezani kruh te pustiti da kruh upije dio tekućine.
  3. U međuvremenu pećnicu zagrijati na 150 – 175 °C, a keramičke posudice (ili jednu veću keramičku posudu, sve zavisi koliko toga spremate) lagano premazati maslacem.
  4. Namočeni kruh podijeliti u posudice i u svaku podjednako uliti preostalo mlijeko koje kruh nije upio te staviti u zagrijanu pećnicu.
  5. Peći oko 45 – 60 minuta dok površina kruha lagano ne porumenii smjesa bude čvrsta na dodir.

 

 

1 Comment

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.